Webmaster
Forum Replies Created
-
LOL, if your face is leading your body you are moving forward if your face is bringing up the rear you are traveling backwards 😉
-
I’ve been told I may have pricing this week.
-
I’m working on this right now.
-
DVDs are statics, have limited space and limited functionality. Veena is constantly updating her lessons and we utilize related lessons and all kinds of other features that are difficult to do on a DVD.
Just as important these days: it is tough to create a profitable DVD. Producing and pressing a DVD is very expensive, you have to sell thousands of them to cover your expenses because people are much more likely to spend money on online and digital content.
-
Yes you can buy just a month.
-
Have you considered the lessons here? There are far more moves than the art of pole DVDs, much more complete descriptions and a safer progression to make you more successful in your pole experience.
-
OLIVIA, I think as a former business owner you can understand that there is no such thing as “just”. Pricing models have to account for an entire range of business needs. A shift to individual lesson pricing would change our support model entirely, we would experience loss in our other pricing verticals that we would have to account for in the individual lesson pricing in a way that simply doesn’t make sense.
Many people familiar with iTunes might think, a lesson can be a dollar or two and it would work perfectly. However that pricing model is built on a much wider audience. The pole dancing audience lacks the breadth of other audiences so individual lesson pricing would have to be in the five to ten dollar range and only accessible for a set period of time.
-
We’ve had many people suggest charging per lesson. That is much more complex and expensive than one might think. Due to the size of the pole community we’d have to charge much more than you would think in order for that to make sense as a support mechanism for the site.
-
Just like youtube a video upload fails occasionally. The best thing to do is to simply start it over.
-
Use the code GET3FREE to try the lessons out.
-
There are a bunch of lessons here that condition you for pole but can be performed without one.
-
Thanks Allyson! That’s more helpful than you think.
-
I want to be clear the pricing discussion isn’t just a reply to nilla. I just wanted to be clear on what our pricing philosophy is.
With StudioVeena.Com you can be a fast learner and learn as much as you want without paying for more content. Conversely if you don’t catch on as fast you can continue to learn for the same fee without having to pay for more lessons. It’s truly a win win.
The pricing options we have now really are the best mix that allow you the lowest cost entry into the content while still allowing us to operate the site.
-
So in short nilla you progressed beyond the content available in the lessons and you would be interested in more combos and routines. Would that be correct?
Regarding the statement “for the home student who is not breezing through beginning to advanced levels in the span of 12 months it could be nice to only have to pay for what you can use in a year.” It is important to note that you are paying for far less than you can accomplish in a year.
If you go to a studio you will pay for every lesson regardless of whether you improve or not. In this situation you are truly paying for what you can accomplish in a year. If it takes you 12 sessions to learn the fireman spin you pay for 12 sessions, if it takes you 5 sessions you will pay for 5. At StudioVeena.Com you pay one very reasonable fee then use our lessons as much as you would like.
Please think of it as learn all you want for $99 or $20/month or $35 every two months, rather than mentally assigning a value to each lesson based on an amortization of the fee divided by a number of lessons. With about 400 lessons that makes each lesson worth a quarter which I think everyone here would agree is absolutely not the case.